Print

کانادا اعلام کرد که با وجود توافق جامع هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های بزرگ در وین، تحریم‌های ایران را فعلا به قوت خود نگاه خواهد داشت.

راب نیکلسون وزیر امور خارجه کانادا با صدور بیانیه‌ای اظهار داشت که دولت اُتاوا ایران را بر اساس رفتار و نه گفتار خود مورد قضاوت قرار خواهد داد و دولت پیش از هر گونه تغییر در سیاست خود در قبال ایران متن توافق وین را به دقت مورد بررسی قرار خواهد داد.

اعلامیه وزیر امورخارجه کانادا بدین معناست که دولت اتاوا از پیروی از متحدین عمده خود از جمله نه تنها دولت اوباما در آمریکا بلکه بریتانیا، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا خودداری می‌کند. این کشورها همراه با روسیه و چین در آنچه به گروه ۱+۵ معروف شده روز ۱۴ ژوییه در وین توافق کردند که در ازای محدودیت‌هایی در برنامه هسته‌ای ایران برای کسب اطمینان از مسدود شدن تمام راه‌های دسترسی ایران به بمب اتم تحریم‌های اقتصادی را که در مورد جمهوری اسلامی برقرار کرده‌اند لغو کنند.

اما استیون هارپر نخست وزیر کانادا در رابطه با این توافق  میان دو متحد خود به اصطلاح گرفتار شده بود. در حالی که واشنگتن برای دستیابی به توافق با ایران شدیدا تلاش می‌کرد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل علیه آن هشدار می‌داد. نتانیاهو دیروز نیز در یک نشست خبری مشترک با فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا در اورشلیم به شدت از توافق وین انتقاد کرد و گفت که این  راه «رژیم ترورریست» را برای رسیدن به بمب اتم هموار می‌کند. هاموند نیز به نوبه خود به دفاع از توافق وین پرداخت و گفت، گو اینکه بریتانیا در مورد ایران ساده‌اندیش نیست اما اعتقاد دارد که این توافق متضمن مهمترین هدف یعنی جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

هاموند یک روز پیش  از سفر به اسراییل  در پارلمان بریتانیا به شدت از دولت اسراییل انتقاد کرده و خطاب به نمایندگان مجلس عوام گفته بود سوالی که باید از خودتان بپرسید اینست که چه نوع توافقی  در تل آویو مورد استقبال قرار می‌گرفت. مسلما پاسخ اینست که اسراییل خواهان هیچ توافقی با ایران نیست. وزیر خارجه بریتانیا افزود اسراییل طالب یک حالت بن بست است که به عقیده من  نه در جهت مصالح منطقه است و نه منافع ما را تامین می‌کند.

در حال حاضر استیون هارپر با تردیدهای اسراییل نسبت به این توافق هم آواست هرچند نیکلسون وزیر خارجه کانادا اظهار داشت که دولت متبوع وی از ۱+۵ به خاطر تلاش ان برای توافق با ایران از طریق مذاکره قدردان است. به هر ترتیب خودداری کانادا از لغو تحریم‌ها فعلا تاثیر عملی چندانی بر اقتصاد ایران  نخواهد داشت چرا که این تحریم‌ها در مقابل تحریم‌های مالی و تجاری که آمریکا و اروپاییان با لغو آنها موافقت کرده‌اند و در نتیجه میلیاردها دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران به آن کشور باز خواهد گشت چندان قابل ملاحظه نیست.

کانادا یکی از رک‌ترین منتقدین کارنامه ضعیف حقوق بشر ایران در مجامع بین‌المللی است و دولت هارپر در سال ۲۰۱۲ با تعلیق مناسبات دیپلماتیک با ایران سفارت خود را در تهران تعطیل کرد.